Co jest Twoim priorytetem? – wpis gościnny.

Co jest dla mnie ważne w życiu?

To pytanie jest chyba jednym z tych, na które najtrudniej udzielić odpowiedzi. Każdy z nas marzy o realizowaniu się w tym, co daje nam spełnienie – po prostu po to, żeby być szczęśliwym. Cel jest prosty, ale droga do niego kręta i wyboista. Co więcej, najwięcej wysiłku wymaga wejście na nią, bo trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie:

” Co jest moim priorytetem”?

A to dla wielu ludzi plasuje się powyżej ich możliwości.

Jak dowiedzieć się, co jest Twoim priorytetem?

Cześć.

Mam na imię Monika i dzisiaj mam przyjemność pisać na blogu „Twój Osobisty Trener Sukcesu!” . Z priorytetami jestem na „Ty”, bo codziennie je wyznaczam, planując swoje dni, tygodnie, a nawet lata (jestem jedną z tych osób, które mają zaplanowane 5 lat do przodu).

Studiuję doradztwo filozoficzne i coaching, gdzie uczę się pomagać ludziom w wyznaczaniu celów, ustalaniu priorytetów i realizacji marzeń.

Chciałabym Ci dzisiaj podpowiedzieć, jak możesz łatwo i bezboleśnie dowiedzieć się, co jest Twoim priorytetem.

Czy można jednoznacznie ustalić priorytety?

W tej kwestii jedną rzecz musimy powiedzieć sobie wprost. To, że dzisiaj ustalisz sobie jakiś priorytet, nie znaczy, że za rok, miesiąc, a nawet tydzień będzie on taki sam. Priorytety, w przeciwieństwie do wartości, cały czas się zmieniają i podążanie za nimi wymaga ciągłej pracy.

Właściwie nie pracy – harówki! Ta harówka będzie związana z samoświadomością, obserwowaniem swoich reakcji i zadawaniem sobie pytań, które pomogą Ci ustalić, czego naprawdę chcesz.

Jeśli poprzedni akapit Cię nie odstraszył i nadal chcesz ustalić swoje priorytety, jestem pewna, że Ci się to uda, bo to znaczy, że nie boisz się wyzwań.

Priorytety są związane ze sferami życia.

Każdy z nas ma obszary, w których jest nam lepiej albo gorzej. Jedni czują się jak ryba w wodzie pracując od rana do nocy, a inni znajdują spełnienie w byciu rodzicami. Zazwyczaj ustalanie priorytetów wiąże się ze zmianami w poszczególnych obszarach życia, którymi mogą być:

 • partner
 • rodzina
 • znajomi i przyjaciele
 • kariera
 • duchowość
 • rozwój
 • zdrowie
 • rozrywka
 • finanse

Możesz też wyodrębnić własne obszary życia.

Koło życia – narzędzie, które pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie „Co jest moim priorytetem?”.

Żeby ustalić, co jest Twoim priorytetem, musisz ocenić, na ile jesteś zadowolony z poszczególnych sfer swojego życia. Pomoże Ci w tym koło życia, przedstawione na poniższym obrazku.

Jak używać koła życia do ustalania priorytetów?

 • podziel koło na tyle części, ile obszarów życia wyodrębniłeś
 • każdą część nazwij określeniem jednego obszaru
 • na skali 1 – 10 zaznacz, na ile jesteś zadowolony z tego, jak obecnie wygląda u Ciebie ten obszar
 • następnie na skali 1 – 10 zaznacz, jak chciałbyś, żeby wyglądał

Jak zdecydować, co jest Twoim priorytetem?

Rozwój osobisty w swoim założeniu dąży do tego, żeby w ocenie stanu obecnego koło było jak najbardziej okrągłe i jak najbardziej zbliżone do 10. Jeśli na przykład we wszystkich obszarach zaznaczyłeś 5, oznacza to, że rozwijasz się równomiernie we wszystkich dziedzinach i możesz podjąć pracę nad którąkolwiek. Taka sytuacja zdarza się jednak bardzo rzadko. Najczęściej jedna lub dwie dziedziny są ocenione bardzo wysoko, jedna lub dwie bardzo nisko, a reszta pozostaje na umiarkowanym poziomie.

Kiedy już masz obraz tego, jak wygląda Twoje życie w każdym z obszarów, możesz wybrać jedną z dwóch rzeczy:

 • skupić się na mocnych stronach i jeszcze bardziej je rozwijać (będą to obszary, w których wysoko oceniłeś stan obecny)
 • popracować nad słabościami, żeby nadrobić zaległości w obszarach, które są u Ciebie mniej rozwinięte (czyli tych, które oceniłeś nisko, a chciałbyś, żeby wyglądały lepiej)

Pytania, które pomogą Ci zidentyfikować obszar o najwyższym priorytecie:

 1. Zmiana w którym obszarze najbardziej wpłynie na pozostałe?
 2. Która dziedzina życia jest dla mnie najważniejsza?
 3. Który obszar jest dla mnie źródłem największej ilości pozytywnych emocji?
 4. Rozwój w której dziedzinie jest mi najbardziej potrzebny do realizacji moich celów?
 5. Jak bym się czuł, gdybym wprowadził pozytywną zmianę w każdej z tych dziedzin?

Kiedy będziesz wiedział, nad którym obszarem chcesz popracować, możesz sobie pogratulować bo właśnie znalazłeś swój PRIORYTET!

Już wiem, co jest moim priorytetem. Co dalej?

Teraz pozostaje Ci już tylko wyznaczenie konkretnego celu i zrealizowanie go. Jeśli działać, to z impetem, dlatego niech Twój cel będzie ambitny! Chcesz się rozwijać w obszarze kariery? Świetnie! Postanów sobie, że za pół roku znajdziesz pracę swoich marzeń. A może jako swój priorytet wybrałeś partnera, którego jeszcze nie masz? Żaden problem – już dzisiaj zrób plan podrywu, żeby za trzy miesiące mieć przy sobie swoją drugą połówkę.

Nie martw się, jeśli na razie Twój cel wydaje Ci się niemożliwy do zrealizowania. Przewidziałam, że może tak być i dlatego napisałam dla Ciebie ebooka o skutecznym osiąganiu celów. Nosi tytuł „Instrukcja obsługi życia”. Doprowadzi Cię krok po kroku (dosłownie) do realizacji nawet najbardziej ambitnego celu.

Ebooka możesz pobrać za darmo na moim blogu w zakładce „Darmowy ebook” http://jaktougryzc.com/skuteczne-osiaganie-celow-ebook/ . Ma Tylko 49 stron, więc przebrniesz przez niego w jeden wieczór.

Zapraszam Cię też serdecznie na mojego bloga Jak to ugryźć? jaktougryzc.com po ogromna dawkę motywacji, inspiracji i pozytywnej energii.

Mam nadzieję, że ten wpis pomógł Ci znaleźć swoje priorytety. Jeśli tak, możesz odwdzięczyć się likiem na funpage’u albo udostępnieniem tego wpisu znajomemu, który też może go potrzebować.

Póki co to wszystko – dzięki, że poświęciłeś czas na czytanie:) Miłego dnia!

Monia.

 

 

3 Komentarze

1 Trackback / Pingback

 1. Edukacja finansowa jest sexy - dlaczego? | Jak to ugryźć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*