Czym jest porażka.

Grief and depression. Russian rouble and recession concept.

Jeśli jesteś świadomym kreatorem własnego życia, to koniecznie zapoznaj się z treścią mojego dzisiejszego wpisu, w którym poruszam niezmiernie istotną kwestię, dotyczącą praktycznie każdego człowieka na świecie!

Tą kwestią jest … sposób podejścia do porażki!

Z pewnością miałeś z nią do czynienia w trakcie swojego dotychczasowego życia. Być może nawet nie jeden raz. W jaki sposób podszedłeś do problemu, który zniweczył Twoje plany? Jak zareagowałeś, kiedy „coś” poszło nie po Twojej myśli?

Każdy z nas tworzy (a przynajmniej powinien to robić) plan na swoje życie. Wyznaczamy sobie cele, układamy sposoby dojścia do ich osiągnięcia i podejmujemy działania, które umożliwią nam ich realizację. Pamiętać jednak musimy o jednej rzeczy, którą często powtarzam i uczyniłem z niej swoje życiowe motto:

„Sukces jest w drodze … cel, to nagroda za przebyte kilometry”.

I właśnie na Twojej drodze do osiągnięcia jakiegokolwiek celu często pojawiają się problemy, które bez właściwego podejścia do nich doprowadzają do porażki.

Istnieją zasadniczo dwie szkoły podejścia do porażki, które różnią się od siebie diametralnie.

  1. Porażka to nieodwracalna katastrofa, która całkowicie niweczy Twoje plany i zatrzymuje Cię w miejscu. Przestajesz dążyć do realizacji swoich celów w obawie, że sytuacja może się powtórzyć. Wolisz zrezygnować z ambitnych planów po to, aby nie musieć mierzyć się z kolejnymi, potencjalnie możliwymi do wystąpienia problemami.
  2. Porażka to jedynie kolejne doświadczenie w Twoim życiu. Doświadczenie, gdyż tak naprawdę porażka jest sytuacją – okolicznością, która już nastąpiła. Według tej filozofii problem, który uniemożliwia Ci zrealizowanie konkretnego celu, jest niczym innym, jak następną lekcją. Od Ciebie tylko zależy, czy odrobisz pracę domową i wyciągniesz z niej właściwe wnioski. Nie zatrzymujesz się na drodze do celu gdyż wiesz, że sytuacja wynika jedynie z niewłaściwego podejścia i wystarczy je zmienić, aby ponownie móc podjąć próbę.

Pomyśl teraz przez chwilę i odpowiedz sobie na pytanie, według którego z w/w schematów działasz, kiedy w Twoim życiu pojawia się porażka?

80% ludzi na świecie to absolwenci szkoły nr „1”! Rezygnują z osiągnięcia konkretnego celu, lub kilku zawsze wtedy, kiedy na ich drodze pojawiają się problemy, które z pozoru uniemożliwiają osiągnięcie sukcesu. Niewielu z nas traktuje porażki jako lekcje, które wnoszą do  życia nowe, czasem odświeżające spojrzenie na dany problem, czy okoliczność.

Tymczasem właśnie druga opcja jest odpowiednim podejście do porażki!

Porażka, to tylko lekcja – chwilowa trudność, doświadczenie, które usprawnia Twoje działanie na drodze do sukcesu!

Traktując osiągnięcie sukcesu w dowolnej dziedzinie życia jako „drogę” musisz przyjąć, że pojawią się na niej przeszkody. Kiedy tak się stanie a osiągnięcie celu wydawać się będzie niemożliwe, zjedź na „pobocze” i przez chwilę pomyśl, co doprowadziło do powstania trudności. Bezwzględnie nie wolno Ci się poddać! Musisz znaleźć sposób na ominięcie przeszkody i ponownie spróbować osiągnąć to, co zamierzyłeś. To Twoje nowe doświadczenie, z którego możesz wynieść znacznie więcej, niż w danej chwili może Ci się wydawać.

Być może powinieneś zmienić sposób swojego postępowania? Jak mawiał Albert Einstein, głupota to robienie ciągle tych samych rzeczy i oczekiwanie odmiennych rezultatów!

Podchodź zatem do porażki, jako do doświadczenia – lekcji i wyciągaj z niej odpowiednie wnioski, zmieniając schematy działań. Ciesz się tym, że możesz uczyć się na własnych błędach. Twierdzenie bowiem, że lepiej wyciągać nauki z cudzych, jest całkowicie bezzasadne!

I zapamiętaj jeszcze jedno:

Ludzie najczęściej zatrzymują się o krok przed miejscem, w którym czeka sukces!

Pozdrawiam serdecznie!

Tomasz Ksobiak

Life Coaching | Motywacja

„Manifest Zwycięzcy”

 

3 Komentarze

  1. Ja się porażek nie boję, nie mam z nimi problemu. Wiem, że wszystkim się zdarzają, ale nie ozmaczają, że jesteśmy gorsi i powinnismy się załamać. Dają lekcję, z której trzeba wyciągnąć wnioski.

  2. „Podchodź zatem do porażki, jako do doświadczenia – lekcji i wyciągaj z niej odpowiednie wnioski, zmieniając schematy działań. Ciesz się tym, że możesz uczyć się na własnych błędach. Twierdzenie bowiem, że lepiej wyciągać nauki z cudzych, jest całkowicie bezzasadne!” – nad tym muszę trochę popracować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*